نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

نکات کلیدی برای خرید شمع خودرو ( راهنمای جامع و کاربردی)

نکات طلایی برای خرید شمع خودرو

مقدمه

شمع یک قطعه بسیار مهم است که در عملکرد ماشین تاثیر دارد. خراب شدن این قطعه می‌تواند مصرف سوخت شما را چندین برابر کند و به قطعات دیگر نیز آسیب بزند. بسیاری از ما هنوز با فرایند خرید شمع خودرو آشنایی نداریم و نمی‌دانیم چه زمانی باید شمع خودرو را تعویض کرد. از آنجایی شمع خودرو یکی از قطعات مصرفی حساس در زمینه‌ی عملکرد صحیح موتور خودرو می‌باشد در این مقاله سعی کردیم تا نکات کامل و جامعی را درباره خرید شمع برای خودرو بیان کنیم. شما بعد از مطالعه این مقاله می توانید با داشتن اطلاعات کافی برای خرید یک شمع مناسب با خودرویتان اقدام کنید .

نکات کلیدی برای خرید شمع خودرو

ما در این مقاله از فروشگاه فلفل قصد داریم تا شما را با ساختار و عملکرد شمع خودرو و علائم خرابی این قطعه آشنا کنیم. همچنین به مقایسه انواع شمع خودرو می‌پردازیم، زمان مناسب برای تعویض شمع خودرو را بیان خواهیم کرد و به بسیاری از نکات کاربردی دیگر در این زمینه اشاره می‌کنیم.

شمع خودرو چیست و چه وظیفه‌ای دارد؟

در هر خودرویی که موتور احتراقی داشته باشد، شمع ابزاری است که وظیفه مدیریت جرقه و احتراق خودرو را به عهده دارد. این قطعه برای انتقال جرقه‌های متناوب برق به داخل سیلندرها، در انتهای سیلندر و روی سرسیلندر در موتور خودرو نصب می‌شود.

راهنمای جامع و کاربردی برای خرید شمع خودرو

در موتور‌های خودرو، این شمع موتور است که با ایجاد جرقه در محفظه احتراق باعث سوختن ترکیب بنزین و هوا شده و منجر به حرکت پیستون رو به پایین می‌شود تا این چرخه به طور مداوم تکرار شود. وقتی که شمع موتور به خوبی کار خود را انجام ندهد و بر اساس زمان تعیین نشده نتواند جرقه بزند، موتور خودرو به خوبی عمل نمی‌کند. در واقع حرکت پیستون به طور ناقص انجام می‌شود و در نتیجه بازدهی موتور به طور قابل‌توجهی کاهش می‌یابد و مصرف سوخت بالا خواهد رفت.

ساختار و عملکرد شمع خودرو

قسمت فلزی شمع خودرو که از وسط آن جرقه رخ می‌دهد، الکترود مرکزی یا مثبت نام دارد و هسته شمع نیز نامیده می‌شود. برآمدگی‌های اطراف و بالای الکترود مثبت نیز الکترود منفی نامیده می‌شوند و جرقه بین دو الکترود زده می‌شود. در شمع یک مسیر وجود دارد که فاصله بین الکترود مرکزی و الکترود کناری می‌باشد. به این فاصله، گپ شمع می‌گویند که مقدار آن در شمع‌های مختلف متفاوت است. الکترودها معمولا از جنس مس، پلاتینیوم و یا ایریدیوم ساخته می‌شوند.

بهترین راهنمای خرید شمع خودرو

ساختار شمع باید به گونه‌ای باشد که در مقابل ولتاژ زیاد مقاومت بالایی داشته باشد و در پوشش کاملا عایق بندی شده قرار داشته باشد. شمع‌ها باید دارای مقاومت مکانیکی و مقاومت به حرارت (یعنی حرارت سیلندر) مناسبی نیز باشند. حرارت احتراق تقریبا حدود 2000 درجه سانتیگراد و فشار آن حدود 40 اتمسفر است. یک موتور چهار زمانه، که 4200 دور در دقیقه بزند، 35 بار در هر ثانیه جرقه می‌زند. به علت این بار شدید، الکترودهای شمع که در محوطه احتراق واقع شده‌اند، تحت تاثیر این فشار و حرارت قرار داده می‌شوند و باید بتوانند تمامی ‌عوامل ناشی از احتراق سیلندر را بخوبی تحمل کنند.

دمای احتراق شمع در عملکرد خودرو بسیار مهم است. دمای احتراق شمع، میانگین دمایی است که به آن طیف دمایی عملکرد حرارتی شمع موتور گفته می‌شود. دما باید به اندازه ای بالا باشد تا از ایجاد رسوب در سر الکترود شمع جلوگیری کند. قسمتی که در داخل سر سیلندر پیچ شده است، پایه شمع نامیده می‌شود. در قسمت داخلی انتهای آن یک یا دو زائده فلزی تعبیه شده است، که الکترود منفی نامیده می‌‌شود.

انواع شمع خودرو

شمع‌های خودرو انواع مختلفی دارند برای مثال شمع‌های خودرو در انواع شمع سرد، شمع گرم، شمع سوزنی، شمع نیکل، شمع پلاتینیومی، شمع ایریدیومی ‌‌‌و شمع‌های چند الکترودی در بازار موجود هستند. 

شمع سرد

شمع سرد، ظرفیت حرارتی بالا و ظرفیت انتقال حرارت بالایی دارد و عایق آن تقریبا کوتاه است. استفاده از شمع سرد در هوای گرم و نیز در موتورهایی که دور موتور بالاتری داشته و گرمای بیشتری تولید می‌کنند، مناسب‌تر است. این شمع‌ها گرما را به مدت کوتاهی در خود حفظ می‌کنند و عملکرد موتور را در بلندمدت بهینه نگه می‌دارند.

شمع گرم

شمع گرم برای آب و هوای سرد گزینه بهتری است چرا که به دلیل عدم انتقال سریع گرما، گرما را مدت بیشتری در خود نگه می‌دارد و باعث می‌شود حتی در صورت ورود هوای بسیار سرد به موتور، گرمای کافی برای جرقه زنی و احتراق وجود باشد. استفاده از شمع‌های گرم در موتورهایی که عملکرد پایینی دارند، بهتر است. 

شمع نیکل

این شمع‌ها، شمع‌های استاندارد و معمولی هستند که اغلب شرکت‌های خودروسازی روی خودروهای خود قرار می‌دهند. جنس آن‌ها معمولا از نیکل است. این شمع‌ها حدود ۲۰ هزار کیلومتر عمر می‌کنند.

شمع‌ پلاتینیوم

شمع پلاتینیوم کمترین واکنش‌پذیری در بین تمامی‌فلزات را دارد و همچنین مقاومت بسیار بالایی نسبت به خوردگی دارد و حتی در محیط‌های بسیار داغ نیز این ویژگی را حفظ می‌کند. بیشتر کاربردهای پلاتینیوم به دلیل این ویژگی‌ها و خاصیت کاتالیزوری بالای آن است. جنس آلیاژ این گونه از شمع‌ها از فلز پلاتینیوم ساخته شده است که مقاومت حرارتی در حدود 2500 درجه سانتیگراد دارند. مقاومت حرارتی بالا باعث می‌شود در دمای زیاد و دور موتور بالا افت ولتاژ جرقه در سر شمع رخ ندهد و کیفیت جرقه ثابت باقی بماند.

این حد از مقاومت حرارتی باعت می‌شود تا این شمع‌ها با توجه به کیفیت بنزین مصرفی در کشور ما تا حدود 100 هزار کیلومتر عمر مفید داشته باشند این شمع‌ها باعث افزایش بازده موتور با ایجاد شعله تا ۲۱ درصد بزرگتر در اتاق انفجار موتور می‌شوند.

شمع ایریدیوم

شمع ایریدیوم به گونه‌ای طراحی شده است که در برابر رسوب کربن بسیار مقاوم باشد. تفاوت فلز پلاتینیوم و ایریدیوم از نظر ارزش و قیمت، فلز پلاتینیوم قیمت مناسب‌تری دارد و فلز ایریدیوم قیمت بالاتری دارد. شمع‌های ایریدیوم در دو مدل معمولی و لیزر تولید می‌شوند که از نظر ساختار تولید تفاوت‌هایی با هم دارند و نمی‌توان گفت که کدام مدل بهترین است اما می‌توان گفت مدل لیزری بالاترین کیفیت را دارد و بنابراین عمر بسیار طولانی‌تری نیز دارد.

خرید شمع خودرو

شمع‌های سوزنی

این یک نکته علمی‌اثبات شده است که الکترود‌هایی که باریک، نازک و به شکل سوزن هستند، از قابلیت اشتعال زایی بالایی بهره می‌برند. از سوی دیگر، یک الکترود سوزنی از جنس نیکل، یا ایتریم که شمع‌های عادی عمدتا از آن‌ها ساخته می‌شوند، به سرعت، در اثر کارکرد و حرارت شعله خود، مصرف می‌شوند و قابلیت خود را از دست می‌دهند.

سازندگان شمع خودرو برای ساختن شمعی که بتواند با ساختار سوزنی در محیط اتاقک انفجار خودرو کار کند، به سمت فلزات گران‌بها مانند ایریدیم و پلاتینیوم با توانایی‌های بالا رفته‌اند. این خاصیت شمع سوزنی باعث می‌شود که جرقه حاصل از شمع بسیار دقیق، در راستای سیلندر و خیلی قوی‌تر از یک شمع معمولی باشد. زمانی که جرقه قوی‌تر باشد شعله ایجاد شده از انفجار، بزرگتر و در نتیجه بنزین داخل سیلندر به طور کامل می‌سوزد و تمامی‌انرژی آن آزاد می‌شود و باعث افزایش شتاب خودرو می شود.

شمع چند الکترودی

شمع‌های چند الکترود، انواعی از شمع‌ها هستند که می‌توانند از دو یا تعداد بیشتری (معمولا 4) الکترود ساخته شده باشند. در بازار ایران اصطلاحات به این شمع‌ها دو پلاتینه یا چند پلاتینه گفته می‌شود. دقت داشته باشید حتی اگر شمع شما 4 الکترود هم داشته باشد باز هم فقط یک جرقه در محل احتراق موتور رخ می‌دهد، زیرا خاصیت الکتریسیته طوری است که همیشه کوتاه‌ترین مسیر را برای اشتعال انتخاب می‌کند. 

مقاومت حرارتی شمع خودرو

عوامل زیر می‌توانند بر مقاومت حرارتی و در نتیجه عمر شمع خودرو موثر باشند:

 • مساحت سطح و یا طول عایق حرارتی
 • هدایت حرارتی عایق شمع موتور و الکترود مرکزی
 • ساختار الکترود مرکزی مانند هسته از جنس مس و غیره است
 • موقعیت نسبی سر عایق نسبت به پوسته شمع موتور خودرو

در برخی شمع خودرو‌ها کد حرارتی درج شده بر روی آن‌ها به صورت زیر است:

 • اعداد پایین نشان دهنده عملکرد بیشتر در دمای بالا ( نوع داغ‌تر)
 • اعداد بالاتر نشان دهنده عملکرد بیشتر در دمای پایین (نوع سردتر)

علائم خرابی شمع خودرو

از جمله علائم خرابی شمع خودرو می‌توان به رسوبات حاصل از احتراق در سر الکترودها و کثیف شدن آن و یا جرقه زنی نادرست و از بین رفتن الکترودها اشاره کرد. یکی از نشانه‌های خرابی شمع سوختن الکترود میانی شمع است که از جنس نیکل می‌باشد.

اگر شمع خراب باشد و نتواند کار خود را انجام دهد، موتور نیز به درستی کار نخواهد کرد. در این شرایط اصطلاحا گفته می‌شود که موتور خام‌سوزی دارد. همین خام‌سوزی می‌تواند در نهایت کاتالیست خودرو را درگیر کند و موجب شود که آلایندگی خودرو تا حد زیادی افزایش یابد.

راهنمای خرید شمع خودرو

مشکل دیگری که ممکن است به هنگام خرابی شمع خودرو بروز کند این است که فرآیند استارت زدن دشوار می‌شود، خصوصا اول صبح زمستانی که سرما هم در قطعات ماشین افزایش یافته است. افزون بر این، به هنگام دور گرفتن موتور نیز ممکن است صداهایی از اگزوز به گوش برسد، صداهایی که گاها در برخی خودروها شنیده می‌شود، به این دلیل هستند.

ضمناً سیاه شدن شمع خودرو نیز می‌تواند علامت دیگری از خرابی شمع خودرو باشد. به طور کلی می‌توان موارد زیر را به عنوان علائم خرابی شمع خودرو معرفی کرد.

مشکل در شتاب‌گیری و قدرت خودرو

در برخی موارد شناسایی خرابی شمع با کاهش شتاب‌گیری و قدرت خودرو همراه نیست و شما به سختی می‌توانید از این طریق بفهمید که شمع خودرو خراب است. اما در برخی موارد کاهش قدرت در خودرو بسیار محسوس است و شما به راحتی می‌توانید تشخیص دهید که شمع خراب است.

سیاه شدن شمع خودرو

یکی از مواردی مهمی‌که در زمان تعویض شمع با آن برخورد می‌کنید سیاه شدن شمع خودرو است. شمع خودرو حتی در زمانی که باید تعویض شود و عمر آن به پایان رسیده نباید سیاه شود و اگر یکی یا چند شمع خودرو شما رنگ سیاه داشته باشند به معنی این است که موتور خودرو شما مشکلی دارد و باید قسمت سوپاپ و سیلندر خودرو شما توسط یک مکانیک بررسی شود. البته سیاه شدن شمع یا کربن گرفتن آن همیشه به دلیل مشکل در موتور خودرو نیست. سوخت بی کیفیت و یا فیلتر هوای نامناسب نیز می‌تواند نقش موثری در جمع شدن کربن در شمع خودرو شود.

روشن شدن چراغ چک ماشین

روشن شدن چراغ چک یکی دیگر از علائم خرابی شمع خودرو است. همچنین اگر خودرو شما از کامپیوتر و یا همان هوشمندی برخوردار باشد به صورت خودکار و یا با تست دیاگ نیز وجود مشکل در شمع را به شما اطلاع می‌دهد.

مشکل استارت خوردن موتور

اگر شمع خودروی شما خراب باشد موتور شما سخت استارت می‌خورد. در برخی موارد امکان دارد که وقتی خودرو در حال استارت خوردن است، خرابی شمع باعث آسیب به قطعات دیگری مثل وایرها شود.

بهترین روش برای خرید شمع خودرو

لرزش ماشین و اجزای دیگر خودرو

از دیگر موارد پیش آمده در زمان خرابی شمع، لرزش موتور و اجزای دیگر است که به دلیل اختلال در سوخت رسانی صحیح خودرو است.

دلایل خرابی شمع خودرو

برخی عوامل موثر در طول عمر شمع خودرو عبارتند از:

 • در اثر سوختن شمع، فاصله الکترودها تغییر پیدا می‌کند. فاصله الکترودها را با یک فیلر، آزمایش ‌کنند و با یک ابزار، مانند دم باریک کوچک باید آن را به اندازه درست تنظیم کرد. معمولا برای تنظیم کردن فاصله الکترودها نباید با چکش روی الکترود زد، زیرا باعث شکستن آن‌ها می‌شود. (البته بطور سنتی این کار انجام می شود و ما به هیچ وجه این کار را توصیه نمی کنیم . با توجه به قیمت نه چندان زیاد شمع به نسبت کارایی و مدت زمانی که از شمع استفاده می شود ، حتما خرید یک دست شمع نو به صرفه تر است از نظر اقتصادی )
 • شمع‌های کثیف را باید به طور منظم و به موقع پاک کرد. می‌توان با یک برس آغشته به بنزین آن را تمیز کرد و گودی‌های آن را با یک سیم باریک پاک کرد. در اغلب اوقات بهتر است از دستگاه شن‌پاش یا سمباده سخت برای پاک کردن شمع استفاده شود. ( در این مورد هم نظر ما به خرید یک دست شمع  نو است تا تمیز و سمباده کاری شمع ها . چون عملا با اتمام عمر مفید شمع های خودرو دیگر قادر به بازگرداندن آن به قابلیت روز اول نیستیم . )
 • آزمایش شمع باید تحت شرایط عادی باشد. این کار با دستگاه آزمایش شمع، برای اطمینان از درست کار کردن شمع انجام می‌دهند. در اغلب اوقات موقع کار کردن موتور در روی آن آزمایش می‌کنند. هنگامی‌که موتور به صورت درجا و در دور آرام کار می‌کند، سر شمع‌ها را یک به یک با آچار پیچ گوشتی به بدنه موتور وصل می‌کنیم. در موقع وصل کردن سر شمع به بدنه موتور، اگر دور موتور و صدای موتور تغییر نکرد، آن شمع کار نمی‌کند یا اینکه وایرها را از روی شمع برمی‌داریم که باز هم اگر دور و صدای موتور تغییر نکرد، همان شمع که وایرش را در آورده‌ایم، خراب است. اگر دور و صدای موتور تغییر کرد، یا موتور خاموش شد، شمع سالم است و خوب کار می‌کند.

زمان مناسب برای تعویض شمع خودرو

زمان تعویض شمع خودرو چه موقعی است؟

شمع خودرو یکی از مهمترین قطعات مصرفی در همه خودروهای سواری است. شما باید بهترین زمان تعویض شمع خودرو را بدانید و حتما نسبت به تعویض به موقع شمع خودرو اقدام کنید. به گفته برخی از کارشناسان خودرو، شمع‌های مختلفی در بازار وجود دارند که دارای عمر مفید متفاوتی هستند. اما به طور معمول باید هر 30 هزار کیلومتر نسبت به تعویض شمع خودرو اقدام نمود. برخی از شمع‌ها دارای عمر مفید 90 هزار کیلومتر به بالا نیز هستند  . سالم و نو بودن شمع ها باعث بهبود عملکرد موتور و کاهش مصرف سوخت خواهد شد. به همین دلیل توصیه اکید متخصصان خودرو و تعمیرکاران حرفه ای به تعویض دوره دست کامل شمع ها است .

شرکت‌های معتبر تولیدکننده شمع خودرو

از جمله برندهای معتبر در تولید شمع موتور خودرو می‌توان به شرکت CHAMPION ، DENSO، NGK، BOSCH و EYQUEM اشاره کرد. 

راهنمای خرید شمع اصلی خودرو

تفاوت شمع تقلبی و اصلی

در ادامه این مطلب با شما درباره تفاوت‌های شمع اصلی و تقلبی همراه هستیم. به این نکات در مواقع خرید شمع خودرو توجه کنید.

الکترود و آبکاری شمع

به رنگ و نظم و قالب دور الکترود در شمع اصلی دقت کنید. توجه کنید که سوزن شمع کاملا در جای خود قرار گرفته باشد. در شمع‌های تقلبی به دلیل بالا بودن هزینه آبکاری چند لایه فقط صرفا جهت رفع رجوع و شبیه شدن با اصلی انجام می‌شود که این آبکاری با کوچکترین ضربه ریزش خواهد کرد.

شمع چینی اصل و تقلبی

برای ساخت شمع‌های از جنس چینی اصلی از آلومینیوم سیلیکات مرغوب استفاده می شود .رنگ چینی اصلی، روشن‌تر و دندانه‌های آن منظم و دقیق است. نکته دیگر محل اتصال چینی به شاسی فلزی است که در شمع‌های اصلی محل اتصال دارای یک چسب خمیری است و این خمیر به عنوان نشتی گیر و محافظ عمل می‌کند. در شمع‌های تقلبی این خمیر وجود ندارد. نکته دیگر نوع چاپ شماره سریال و فونت است که با نسخه اصلی تفاوت دارد.

ترمینال شمع

ترمینال شمع یا محل اتصال وایر یکی از مهم‌ترین قطعات در شمع است. رسانایی بالا در کنار مقاومت بسیار ناچیز از ویژگی‌های این قطعه است. این موضوع برای تولید کننده‌های شمع‌های اصلی بسیار مهم است. آن‌ها را مجبور می‌کند که از آلیاژهای خاص در تولید ترمینال استفاده کنند. اما در شمع‌های تقلبی کوچکترین اهمیتی به ترمینال‌ها داده نمی‌شود  و صرفا یک فلز رسانای معمولی شبیه اصلی استفاده می‌شود.

حک شماره سریال به روی جعبه

در برخی مدل‌های شمع شماره سریالی به روی درب باز شده جعبه شمع وجود دارد .که در برخی از جعبه‌های مدل تقلبی وجود ندارد.

تفاوت وزن

به دلیل گران‌تر بودل فلزات سنگین در شمع‌های اصلی، وزن آن‌ها چند گرم بیشتر از قطعات تقلبی است.

جعبه بسته بندی

خاصیت جعبه‌های بسته بندی شمع‌های اصلی این است که کیفیت چاپ و نوع رنگ استفاده شده در آن‌ها بهتر از بسته بندی شمع‌های تقلبی است. اما در برخی نمونه‌های تقلبی تشخیص این مورد دشوار است.

تصورات اشتباه درباره شمع خودرو

 • بعضی افراد، استفاده شمع با احتراق قوی‌تر را موجب ذوب‌شدن پیستون‌ها و انفجار موتور خودرو می‌دانند ولی چنین موردی صحت ندارد.
 • بعضی از افراد شمع را بعد از استارت نخوردن موتور تعویض می‌کنند که کار بسیار اشتباهی است و نیاز به بررسی دقیق و تخصصی پیش از این کار وجود دارد.
 • بعضی از افراد به طور مداوم شمع را از جای خود بیرون آورده و به طور مجدد پس از پاکسازی جزئی یا کلی در محل خود نصب می‌کنند. این کار عملا باعث افزایش طول عمر شمع خودرو نخواهد شد !

سوالات متداول در زمینه خرید شمع خودرو

1- وظیفه شمع موتور چیست؟

در عامیانه‌ترین تعریف، شمع موتور به عنوان یک فندک برای مشتعل کردن سوخت و هوا در خودرو به کار می‌رود و بنزین مورد نیاز برای به حرکت درآوردن پیستون را می‌سوزاند.

2- رسوب زدگی شمع به چه معناست؟

این اصطلاح به معنی انباشته شدن کربن روی قسمت جرقه زن شمع است که منجر به نشت ولتاژ الکتریکی و جرقه نزدن می‌شود. اصطلاح دیگر برای این شرایط، سیاه‌شدن شمع است.

3- قابلیت اشتعال بالای شمع به چه معناست؟

قابلیت اشتعال به توانایی موتور در سوزاندن بهینه‌ی مقدار زیادی هوا و سوخت گفته می‌شود. یک شمع موتور می‌تواند، قدرت اشتعال را افزایش دهد، پس در خرید شمع خودرو با دقت زیادی عمل کنید .

4- آیا شمع سوزنی، کویل را خراب می‌کند؟

خیر ، شمع سوزنی با توجه به هدایت جریان الکتریسیته به یک نقطه خاص و تمرکز دادن جرقه در یک نقطه فقط باعث بهبود عملکرد جرقه زنی می شود . 

5- چه نکاتی عمر شمع را افزایش می‌دهد؟

 • استفاده کردن از محصول با کیفیت 
 • انتخاب شمع متناسب با خودرو
 • اطمینان از سالم بودن موتور 
 • استفاده از سوخت  مناسب

جمع‌بندی

در این مقاله در زمینه خرید شمع خودرو همراه شما بودیم ونکاتی را درباره تعریف و ساختار شمع خودرو و چگونگی عملکرد آن بیان کردیم. اگر نکات تخصصی در مورد خرید شمع خودرو را ندانید ممکن سرتان کلاه برود و اجناس تقلبی خریداری کنید که باعث آسیب به موتور خودرو و افزایش مصرف سوخت خواهد شد. به یاد داشته باشید که هر چند وقت یک بار شمع خودروی خود را بررسی مورد قرار دهید تا از سالم بودن ‌آن اطمینان پیدا کنید و در زمان خرید شمع خودرو به برند شرکت تولیدکننده توجه کنید که یک برند معتبر باشد.  

برای مشاهده قیمت انواع شمع خودرو با برندهای مختلف به صفحه ی لیست قیمت شمع خودرو مراجعه کنید.

برای مشاهده قیمت شمع پراید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *