نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

یک راه حل برای انتخاب بهترین شمع برای افزایش شتاب خودرو !

چگونه شتاب خودرو را افزایش بدهیم

در این نوشته قصد داریم به بررسی بهترین شمع ها برای افزایش شتاب خودرو را بپردازیم .در جدول پایین چند نمونه از بهترین شمع های خودرو پیشنهاد شده است که با استفاده از این محصولات شتاب خودرو به طور محسوسی افزایش پیدا می کند.

کد فنی نام شمع متناسب با خودرو
6619 NGK شمع سوزنی ایریدیم پایه بلند 405 SLX - پژو پارس 206 رانا TU5 - و ...
3764 NGK شمع سوزنی ایریدیم پایه کوتاه 206 TU3 - تیبا 1.5 - پراید انژکتور تا مدل 1393 و ...
SK20HR11 دنسو شمع ایریدیم پایه بلند در بسته بندی تویوتا پژو پارس 206 رانا TU5 - برلیانس H320 H 330 و ...
SK20R11 دنسو شمع ایریدیم پایه کوتاه در بسته بندی تویوتا 405 و پارس 1.8 - 206 TU3 - برلیانس H220 و H230 و ...
SC20HR11 دنسو شمع ایریدیم پایه بلند لیزری نیسان مورانو - رنو تالیسمان اسکالا و ....
IKH20 دنسو شمع ایریدیم پایه بلند پاور 405 SLX - پژو پارس 206 رانا TU5 و ...
IK20 دنسو شمع ایریدیم پایه کوتاه پاور دنا - سمند 1.8 - تیبا - ریو - 405 1.8

برای مشاهده اطلاعات بیشتر و همچنین سازگاری با خودروهای شما بر روی شمع کلیک کنید.

برای مشاهده قیمت شمع پراید اینجا کلیک کنید.

 ارتباط شمع با افزایش شتاب خودرو چیست؟

 قبل از هر چیز برای پیدا کردن بهترین شمع برای افزایش شتاب خودرو باید بدانیم که موتور اتوموبیل از صدها قطعه تشکیل شده است که هر یک تاثیر خاص خود را روی کارکرد و راندمان موتور خودرو دارند. یکی از مهم‌ترین قطعات موتور شمع‌ها هستند. تاثیر شمع در شتاب خودرو بسیار زیاد است . شمع‌ها معمولا بر روی سر سیلندر ماشین نصب می‌شوند. سوخت پس از ترکیب شدن با هوا درون سیلندر احتیاج به جرقه‌ای دارد تا مشتعل شود. شمع‌ها وظیفه جرقه‌زنی در موتور خودرو را بر عهده دارند و بنابراین به طور مستقیم به کارکرد موتور یعنی احتراق مرتبط هستند و در نتیجه تاثیر بسیار زیادی روی میزان مصرف سوخت و افزایش شتاب خودرو دارند. شمع‌ها به دلیل عملکرد مداوم در زمان احتراق موتور، جزو لوازم مصرفی خودرو به حساب ‌می‌آیند و پس از مقدار کارکرد مشخصی باید تعویض شوند. در این مطلب شما را بیشتر با این قطعه و نقش آن در افزایش شتاب خودرو و همچنین علائم خرابی آن آشنا می‌کنیم.

یک راه ارزان قیمت و تضمین شده برای افزایش شتاب خودرو

ساختار شمع و ارتباط آن با افزایش شتاب خودرو

شمع‌ها از اجزای مختلفی تشکیل می‌شوند که در این بخش مطلب شما را به طور مختصر با این ساختار آشنا خواهیم کرد. قسمت پیچ مانند روی شمع، پایه نام دارد. در بالای این قسمت یک بخش 6 ضلعی قرار دارد که از طریق آن می‌توانید شمع را در جای خود محکم کنید. دقت کنید برای باز و بسته کردن شمع به آچار مخصوص آن نیاز دارید.

به قسمت سرامیکی سفید رنگی که روی شمع قرار دارد، عایق یا چینی گفته می‌شود. سرامیک مقاومت بالایی در برابر حرارت دارد و از الکترود شمع در مقابل حرارت محافظت می‌کند. در برخی از شمع‌ها قسمت چینی قابل جدا شدن است که اصطلاحا به آن‌ها شمع دو تکه گفته می‌شود. قسمتی که به وایر متصل است را نیز ترمینال می‌نامند. ترمینال به خوبی جریان الکتریسیته را از خود عبور می‌دهد و در مقابل اکسید شدن مقاوم است.

در شمع خودرو دو الکترود مثبت و منفی نیز قرار دارند. قسمت هسته‌ای یا مرکزی شمع که از وسط چینی عبور می‌کند، الکترود مثبت نام دارد. این قطب ولتاژ بالایی را برای جرقه‌زنی از خود عبور می‌دهد و قطب منفی یا پلاتین نیز به صورت یک یا چند زائده فلزی روبه‌روی قطب مثبت قرار دارد. آلیاژی که قطب مثبت و منفی را تشکیل می‌دهد، تاثیر بسیار زیادی روی عملکرد بهینه شمع و افزایش شتاب خودرو دارد و یکی از تفاوت‌های اصلی شمع‌های با کیفیت و بی کیفیت در همین مورد است.

برای مشاهده قیمت شمع پراید اینجا کلیک کنید.

تاثیر شمع بر روی افزایش شتاب خودرو

اگر شمع نتواند جرقه مناسب مورد نیاز برای احتراق سوخت درون سیلندر را فراهم کند، سوخت درون سیلندر به صورت کامل مشتعل نمی‌شود. برای همین عملکرد صحیح شمع‌ها تاثیر زیادی روی شتاب خودروی شما دارند. در عملکرد شمع‌ها تنها قدرت جرقه‌زنی اهمیت ندارد و دقت آن‌ها نیز بسیار مهم است. شمع‌های معیوب معمولا جرقه را در زمان مناسبی ایجاد نمی‌کنند و این اتفاق روی عملکرد موتور ماشین شما تاثیر بسیار زیادی دارد.

آموزش افزایش شتاب خودرو

علائم خرابی شمع

خرابی شمع‌ها معمولا خود را با علائم مخلتفی نشان می‌دهد. افزایش مصرف سوخت یکی از این علائم است. وقتی که شمع از قدرت کافی برای جرقه‌زنی برخوردار نباشد، تمام سوخت موجود در داخل سیلندر را مشتعل نمی‌کند و این مورد باعث می‌شود که مقداری از سوخت به صورت خام از سیلندر خارج شود. خام‌سوزی بنزین مصرف سوخت شما را به شدت افزایش می‌دهد و شما را مجبور می‌کند که در بازه‌های زمانی کوتاه به پمپ بنزین بروید.

یکی دیگر از علائم خرابی کاهش شتاب خودرو است. با کهنه شدن شمع‌ها عملیات احتراق موتور به خوبی انجام نمی‌شود و این امر باعث کاهش راندمان موتور ماشین می‌شود. ریپ زدن از دیگر علائم خرابی شمع‌های ماشین است که شما به سادگی متوجه آن خواهید شد و یکی از علل آن خرابی یا فرسودگی شمع خودرو است ولی برای عیب‌یابی دقیق‌تر بهتر است به تعمیرکاران حرفه‌ای خودرو مراجعه کنید.

راه ارزان قیمت برای افزایش شتاب خودرو

تاثیر شمع روی مصرف سوخت

یکی از مهم‌ترین فاکتورها در سنجش سلامت موتور ماشین، میزان مصرف سوخت آن است. برای بررسی مصرف سوخت لازم است که مقدار پیمایش خودرو با هر باک بنزین را مدنظر داشته باشید. برای این کار هر بار پس از انجام عملیت سوخت‌گیری کیلومتر را صفر کنید و دفعه بعد که به پمپ بنزین رفتید بررسی کنید که خودروی شما چند کیلومتر طی کرده است. شمع‌ها به طور مستقیم با مصرف سوخت خودرو شما در ارتباط هستند. شمع معیوب باعث احتراق ناقص می‌شود که یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش مصرف سوخت است. اگر مصرف بنزین خودرو شما افزایش یافته است بهتر است شمع‌ها را بررسی کرده و در صورت نیاز با شمع‌های با کیفیت و نو جایگزین کنید.

بازدید شمع‌ها

همانطور که در مقدمه مطلب ذکر شد، شمع‌ها جزو قطعات مصرفی اتومبیل شما به شمار می‌روند. یعنی پس از طی کردن مسافت مشخصی باید آن‌ها را تعویض کنید. از آنجایی که قسمت سر شمع‌ها درون سیلندر خودرو قرار دارد، بعد از مدتی کارکردن کثیف می‌شود و راندمان اولیه خود را از دست می‌دهد. توصیه می‌شود که با توجه به شرایط اتوموبیل خود، این کار را هر 20000 یا 30000 کیلومتر از کارکرد انجام دهید.

بهبود قدرت و شتاب خودرو

تاثیر سیستم جرقه‌زنی رو عملکرد موتور و افزایش شتاب خودرو

شمع‌ها برق مورد نیاز برای جرقه‌زنی را از طریق وایر و کوئل خودرو به دست می‌آورد. ECU یا کامپیوتر خودرو با استفاده پارامترهای دریافتی توسط سنسورهای موتور، زمان مناسب برای جرقه‌زنی شمع را محاسبه می‌کند. کوئل با دریافت دستور از کامپیوتر ماشین، برق مورد نیاز شمع را به وایرها منتقل می‌کند. از آنجایی که عملکرد صحیح همه این قطعات به هم وابسته است، اختلال هر یک از آن‌ها روی کارکرد دیگری تاثیر می‌گذارد. اگر شمع‌های خود را به تازگی خریداری کردید اما با این حال افزایش شتاب خودرو محسوس نبوده است، یعنی مشکلی در سیستم جرقه‌زنی خودرو وجود دارد و بهتر است کوئل و وایرها را نیز بررسی کنید تا در صورت مشکل آن‌ها را تعمیر کنید.

نحوه تمیز کردن شمع

شمع‌ها پس از مدتی کارکردن درون سیلندر دچار کثیفی می‌شوند، زیرا در تماس مستقیم با روغن و دود درون سیلندر هستند. یکی از راه‌های افزایش شتاب خودرو این است که شمع‌ها به طور منظم و در فواصل مشخصی تمیز کنید. اگر این کار را انجام ندهید، در مدت کوتاهی پس از جایگزینی شمع‌ها، با مشکل کاهش شتاب خودرو مواجه خواهید شد. برای انجام این کار بهتر است که از تعمیرکارهای مجرب کمک بگیرید. تعمیرکاران شمع را از روی موتور باز می‌کنند و آن را به خوبی تمیز می‌کنند. البته اگر شمع شما مدت زیادی است که کار کرده است، بهتر است آن ‌را به طور کلی تعویض کنید.

عوامل افزایش توان موتور و شتاب ماشین

فیلرگیری شمع

به مرحله‌ای که شمع برای موتور تنظیم می‌شود، فیلرگیری شمع می‌گویند. دلیل این نام‌گذاری این است که از ابزار مخصوصی به نام فیلر استفاده می‌شود. بسیاری از تعمیرکاران خودرو شمع را بدون انجام انجام این مرحله روی موتور خودرو نصب می‌کنند. با تنظیم شمع قبل از نصب، می‌بینید که انجام این کار روی افزایش شتاب خودرو چه تاثیر محسوسی می‌گذارد.

تأثیر انواع شمع بر افزایش شتاب خودرو

هر یک از شمع‌ها دارای ویژگی خاصی است که آن را با موتورهای مختلف سازگار می‌کند. نام‌های مختلفی روی شمع‌ها گذاشته می‌شود که هر یک بیانگر آلیاژ یا ویژگی مخصوصی است. به طور مثال شمع‌های ایردیومی یا پلاتینیومی که در ساخت آن‌ها از دو فلز ایردیوم و پلاتینیوم استفاده شده است. در این بخش از مطلب شما را با انواع شمع آشنا می‌کنیم و مزایای استفاده از آن‌ها را برای شما بیان می‌کنیم.

انواع شمع سوزنی

به این دلیل به این نوع شمع‌ها سوزنی می‌گویند که الکترود سر شمع به شکل سوزن است. سوزنی بودن الکترود مثبت باعث می‌شود که جرقه آن‌ها قوی‌تر از شمع‌های معمولی باشد. با قوی بودن جرقه شمع تمامی سوخت درون سیلندر مشتعل می‌شود و تمام انرژی حاصل از سوختن بنزین آزاد می‌شود. استفاده از این شمع‌ها باعث افزایش شتاب خودرو می‌شود و موتور نیز با صدا و لرزش کمتری کار می‌کند.

دلایل افزایش شتاب خودرو

شمع‌های نیکلی

ساده‌ترین شمع‌های موجود در بازار هستند که الکترود آن‌ها از نیکل ساخته شده است. الکترود این شمع‌ها بر خلاف نمونه‌های پلایتینیومی و ایردیومی، از نوع تخت است. شمع‌های نیکلی جرقه‌زنی متوسطی دارند و استفاده از آن‌ها تأثیر محسوسی در افزایش شتاب خودرو ندارد ولی در نقطه مقابل قیمت مناسب‌تری دارند. این شمع‌ها عمر متوسطی نیز دارند و برای همین نیاز است که هر 20000 کیلومتر آن‌ها را تعویض کنید.

شمع پلاتینیومی

الکترود این نوع شمع از پلاتینیوم ساخته شده است و می‌تواند دمای 2500 درجه سانتیگراد را به سادگی تحمل کند. مقاومت حرارتی بالای این فلز باعث می‌شود که با افزایش حرارت در دورهای بالا شمع دچار افت ولتاژ نشود. از آنجایی که در ساخت این شمع‌ها از مواد با کیفیتی استفاده شده است، عمر مفید آن‌ها حدود 100000 کیلومتر است که می‌تواند در هزینه و وقت شما صرفه‌جویی کند.

راه های افزایش شتاب ماشین

شمع ایریدیومی

برای ساخت این شمع‌ها از فلز ایردیوم استفاده می‌شود که می‌تواند حرارتی معادل 4000 درجه سانتیگراد را تحمل کند. الکترود مثبت در این نوع شمع‌ها سوزنی شکل است و از فلز ایردیوم برای ساخت آن استفاده می‌شود. علاوه بر الکترود مثبت، الکترود منفی نیز در این شمع‌ها از ایردیوم ساخته شده است. استفاده از این فلز برای ساختن الکترود مثبت و منفی باعث می‌شود که دقیق‌ترین جرقه‌زنی را در بین شمع‌های حرفه‌ای داشته و نقش موثری در افزایش شتاب خودرو داشته باشند. از آنجایی که این نوع شمع مقاومت حرارتی بالایی دارد می‌توانید آن‌ها را هر 150000 کیلومتر تعویض کنید. در نظر داشته باشید این شمع‌ها قیمت بالاتری نسبت به شمع‌های نیکلی و پلاتینیومی دارند.

مزایای استفاده از شمع‌های ایریدیومی و پلاتینیومی

شمع‌های سوزنی پلاتینیومی و ایریدیومی علی الرغم قیمت بالای اولیه، بسیار اقتصادی و مفید هستند. با استفاده از آن‌ها دیگر نیازی نیست که مرتب به تعمیرگاه‌ بروید و می‌توانید در وقت و هزینه خود صرفه‌جویی کنید. برخی از مزایای این شمع‌ها عبارتند از:

  • افزایش  شتاب خودرو و راندمان موتور با احتراق قوی‌تر در موتور
  • کاهش قابل ملاحظه مصرف سوخت
  • طول عمر مفید 5 برابری نسبت به شمع‌های عادی
  • سوختن بهتر مخلوط هوا و بنزین در سیلندر و کاهش انتشار گازهای سمی
  • افزایش عمر مفید سیستم کاتالیزور اگزوز و کاهش آلودگی هوا
  • کم شدن صدای و لرزش موتور و افزایش عمر مفید قطعات
  • استارت خوردن بهتر ماشین در هوای سرد

شمع سرد و گرم

به طور کلی شمع‌ها به دو دسته سرد و گرم تقسیم می‌شوند. شمع گرم را طوری طراحی کرده‌اند که حرارت حاصل ازسوختن بنزین در نوک شمع نگهداری شود. با انجام این کار رسوبات روغن و دوده در سر شمع می‌سوزد و حرارت روی عایق شمع پخش می‌شود. در شمع سرد از احتراق زودرس جلوگیری می‌شود و حرارت به سرعت انتقال می‌یابد. این نوع شمع‌ها عمر مفید بیشتری نسبت به شمع‌های گرم دارند، زیرا کمتر با حرارت و فشار درون سیلندر در ارتباط هستند.

بهبود شتاب صفر تا صد خودرو

شمع‌های مسابقه‌ای یا سه پلاتینه

افزایش شتاب خودرو و کاهش مصرف سوخت تنها دو مورد از مزایای بی‌شمار شمع‌های سه پلاتینه هستند. این شمع‌ها دقت زیادی در جرقه‌زنی دارند و باعث می‌شوند که موتور راحت‌تر روشن شود. فاصله بین الکترود و پلاتین‌های شمع در طی عمر عملکرد این شمع‌ها ثابت می‌ماند، به همین خاطر عمر مفید شمع‌های سه پلاتینه از تک پلاتینه بیشتر است. احتراق این شمع‌ها نیز بسیار مناسب است و در نتیجه از سوختن ناقص بنزین جلوگیری می‌کنند.

سخن پایانی

عوامل بسیار زیادی روی افزایش شتاب خودرو شما تاثیرگذار هستند که یکی از آن‌ها استفاده از شمع مناسب است. برای مطالعه بیشتر در مورد خرید شمع خودرو توصیه می شود مقاله ی نکات کلیدی برای خرید شمع و بهترین زمان تعویض شمع را هم مطالعه نمایید.هر یک از شمع‌ها برای نوع خاصی از موتور طراحی می‌شوند و اگر شمع مناسبی را روی خودرو خود نصب نکنید ممکن است که به سایر قطعات موتور نیز آسیب بزنید.

برای اینکه شمع مناسبی را برای خودروی خود تهیه کنید بهتر است ابتدا از مکانیک خود مشورت بگیرید تا نمونه مناسب را خریداری کنید. همچنین سعی کنید که شمع خودرو را از فروشگاه معتبر لوازم یدکی فلفل خریداری کنید تا از استاندارد بودن آن اطمینان پیدا کنید.

برای مشاهده قیمت انواع شمع خودرو با برندهای مختلف به صفحه ی لیست قیمت شمع خودرو مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *